توجیه عدم پخش سریال مختارنامه

عدم پخش سریال مختارنامه-هیئت محبین امام حسن عسکری(ع)بهبهان

سریال مختارنامه که هر جمعه شب از شبکه اول سیما پخش می شد این هفته از لیست پخش برنامه ها حذف شد. شبکه های مختلف سیما این خبر را با درج زیرنویسی این طور عنوان کردند که این سریال به دلیل بروز مشکل فنی در تدوین به پخش این هفته نرسیده است و توضیح بیشتری در این مورد ندادند. در حالی که این سریال که در طول چند سال ساخته شده باید خیلی پیش از این تمام مراحل تدوین و آماده سازی اش برای پخش به پایان رسیده بود.

خبرنگار مشرق پس از اعلام خبر برای رفع تردید ها با رضا استادی روابط عمومی سریال مختارنامه تماس گرفته و علت امر را جویا شد.

استادی در این گفت و گو دلیل پخش نشدن مختارنامه این هفته را جلوه های ویژه سنگین این قسمت از مختارنامه عنوان کرد و افزود: این قسمت از مختارنامه شامل نبرد ابن زیاد با ابراهیم مالک اشتر است که جلوه های ویژه سنگینی داشت و علی رغم تلاش های فروان در زمان مناسب آماده پخش نشد.

استادی در پاسخ به این سوال که چرا برای این قسمت از مختارنامه مشکل تدوین پیش آماده و آیا به خاطر صحنه ای خاص و احتمالا حذف برخی بخش ها این وقفه اتفاق افتاده گفت:مشکل به این شکل نبوده و مساله به ابتدای پخش مختارنامه بر می گردد.

 مسوول روابط عمومی مختارنامه اضافه کرد:تیم سازنده اصرار داشت که این سریال با چند ماهی تاخیر پخشش آغاز شود و به این شکل اقلا ده پانزده قسمت برای پخش آماده باشد؛ اما اصرار ها برای پخش زودتر از این موعد باعث شد تا این سریال به صورت هفتگی تدوین شود و گاه برخی قسمت ها در ساعت 21:30 جمعه شب آماده و برای پخش ارسال می شود.

استادی درباره این قسمت نیز گفت:این قسمت صحنه هایی منحصر بفرد دارد که در نمایش جنگ ها تا کنون در تلویزیون ایران نمونه نداشته و به همین دلیل جزئیات و ظرایف خاص خودش را دارد و همین جزئیات و ظرافت ها باعث شده است تا آماده سازی این قسمت بیشتر زمان بگیرد و به این هفته نرسد که البته این مساله را بینندگان هفته آینده با دیدن این صحنه های منحصر بفرد تایید خواهند کرد.

سریال مختارنامه چندماهی است که از شبکه اول سیما پخش می شود و توانسته است مخاطبین قابل توجهی به خود جلب کند و از نظر نوع ساخت داری کیفیت قابل توجهی است و توانسته است نرم سریال سازی در سیما را که معمولا با سریال های روتین و گاه کم مایه شناخته می شود تا حدود زیادی ارتقاء دهد.

http://www.asriran.comمنبع:

 

حاشیه‏های جذّاب پخش مختارنامه در کشورهای اسلامی

مسلمانان و شیعیان عربستان با ارسال پیامک آغاز پخش سریال مختارنامه را به یکدیگر تبریک می‏گوبند.

در امارات متحده عربی، با پخش سریال مختارنامه از شبکه‏های ملی و قرآنی سیمای جمهوری اسلامی ایران، مسلمانان و شیعیان شرق عربستان و دیگر نواحی این کشور، ضمن ابراز شادمانی از پخش این سریال، آن را توفیقی دیگر برای جمهوری اسلامی ایران در مسیر پرده برداری از رازهای سر به مهر تاریخ واقعی اسلام بر شمرده و بر این نکته تأکید دارند که سریال مختارنامه؛ بیدار کننده اذهان جوانان مسلمان در برابر تاریخ ستیزان سلفی و وهابی خواهد بود.

مساجد و حسینیه‏های مناطق مختلف عربستان شاهد گفتگوهای مسلمانان و شیعیان این کشور در خصوص پخش این سریال و روشنگری در خصوص قیام مختار ثقفی و مظلومیت اهل بیت عصمت و طهارت است.

از سوی دیگر، گروه‎هایی از جوانان عربستانی با ضبط این سریال، آغاز ترجمه زیرنویس را آغاز کرده و از جمهوری اسلامی ایران خواستار پخش همزمان این سریال به زبان عربی شده اند. به اعتقاد این جوانان، سریال مختارنامه الگویی مناسب برای حقایق تاریخ واقعی مسلمانان خواهد شد و مانند زلزله بر سر جاهلانی که ریشه در سفیانیان دارند خراب می‏گردد.

شیعیان عربستان همچنین معتقد هستند که در بیان قصه‏های قرآنی و داستان‏های تاریخی توسط هنرمندان مسلمان ایرانی، از تعصب و جاهلیت خبری نیست و آنچه پیش روی بیننده گشوده می‏شود حقایقی مستور مانده است تا امت اسلامی بر فضایل پنهان مانده خود همچنان بی‏خبر بماند.

در امارات متحده عربی نیز مسلمانان مقیم این کشور، از اولین قسمت سریال مختارنامه به شدت استقبال نموده و بسیاری از آنها اقدام به ضبط و تکثیر آن نموده‏اند.

پیشتر از حنوب عراق و بصره نیز خبر رسیده بود مبنی بر اینکه اهالی این منطقه با زمزمه‏های یا الثارات الحسین و اشک به استقبال جدیدترین ساخته تاریخی، مذهبی سید داود میرباقری کارگردان برجسته ایرانی اینگونه آثار رفته‏اند.

در حالیکه در بسیاری از کشورهای منطقه، تیتراژ ابتدایی این سریال بویژه پرتاب خون توسط حضرت اباعبدالله الحسین، بصورت بلوتوث و همراه با نوحه عربی مورد استفاده قرار گرفته است و بسیاری از مسلمانان به همراه این صحنه کوتاه، ولی تأثیرگذار برای مظلومیت ثارالله اشک ریختند، در عراق مردم اعتقاد دارند با پخش قسمت اول سریال مختارنامه، محرم زودتر آغاز شده است.

http://www.abna.irمنبع:

یک دیدگاه در “توجیه عدم پخش سریال مختارنامه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.