سایت عربی المکتوب توسط یاهو خریداری شد

یاهو سایت عربی المکتوب را خریداری کرد

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ سایت مرجع یاهو دومین سایت اینترنتی پربیننده در دنیا با ایجاد بخش زبان عربی به عنوان دومین زبان خود، تعجب همگان را برانگیخته است!این بخش که همان سایت پورتال "مکتوب"، بزرگترین پورتال عربی ـ سعودی است، در سال 2009 توسط کارشناسان به قیمت یکصد میلیون دلار(بیش از یکصد میلیارد تومان) ارزش‏گذاری و توسط شرکت یاهو به همین قیمت خریداری شد. به نوشته بخش خبر یاهو، سایت یاهو در جهان عرب بیست میلیون کاربر دارد و سایت مکتوب تا پیش از خریده شدن توسط یاهو، شانزده میلیون کاربر داشته است.

توضیحی درباره بخش زبان عربی یاهو(مکتوب)

مکتوب، سایتی پورتال است که در آن هرچیزی که مورد نیاز یک کاربر است را می‏توان یافت: پست الکترونیکی، اخبار، اتاق‏های گفت‏وگو، بخش بازرگانی و اقتصاد، گردشگری و توریسم(به خصوص در کشورهای عربی)، اسلام، بنت الحلال(سایت ازدواج اینترنتی ویژه اعراب مسلمان)، تین ایجرها(زیر بیست ساله‏ها، الحلوه(دنیای زنان)، ورزش، عکس، "هنر، سینما و ستاره‏ها"، ویدیو، یاهو مسنجر، فروم‏ها و انجمن‏های اینترنتی و بخش‏ها و سایت‏های دیگر از جمله سایت‏های فعال و پربیننده مکتوب است.

آنچه باعث شده تا حضور سایت مکتوب در یاهو، نگرانی دردمندان جهان اسلام را برانگیزد، نخست اهتمام این سایت به تبدیل یک پورتال پربازدید به محلی برای ترویج اباحه‏گری میان جوانان جهان اسلام است. به خصوص که با بخش‏هایی چون هنر و ستاره‏های سینما و موسیقی، چت‏روم‏ها و بنت الحلال و همینطور ویدیوها و فیلم‏هایی که خالی از صحنه‏های مخالف عفت عمومی و اسلامی نیستند، قصد دارد تا محبوبیت خود را در صدر نگه دارد!

دوم آنکه این سایت با پوشش خبرهای مربوط به فلسطین و درگیری‏های خاورمیانه از زاویه دید غربی‏ها سعی دارد تا افکار عمومی جهان عرب را برای پذیرش مشروعیت دولت اسرائیلی آماده کند! بنابر نظرسنجی‏های خود غربی‏ها هنوز هم درصد بسیار بالایی از مردم عرب، رژیم صهیونیستی را دشمن شماره یک جهان عرب می‏دانند؛ حال گویا جهت‏دهی مکتوب و یاهو به سمت مخالف این باور عمومی اعراب و مسلمانان است!

مسأله سوم و از همه

مهم‏تر و نگران‏کننده‏تر، بخش اسلام آن است که به سمت افکار وهابی و سلفی پیش می‏رود! متأسفانه در سایت اسلام مکتوب، گذشته از آن‏که یکی از دو مذهب اصلی اسلام ـ تشیع ـ را کاملا به فراموشی سپرده و بیننده از اسلام موردنظر آن تنها اسلام اهل‏سنت را می‏یابد، از میان فرق مختلف اهل‏سنت نیز تنها به مذهب حنبلی‏ها(مذهب فقهی وهابیون) و از نظر کلامی و اعتقادی نیز تنها ردپای فرقه ضاله سلفیت و وهابیت را می‏توان یافت! یعنی پاسخ سؤالات فقهی مراجعان به سایت بر اساس مذهب کاربران پاسخ داده نمی‏شود؛ بلکه پاسخ‏ها بر اساس مذهب و فرقه ساختگی موردنظر رهبران سایت است!

معرفی بخش‏های موجود در سایت اسلام؛ پورتال مکتوب

رمضان الکریم:

این بخش از سایت اسلام درباره ماه مبارک رمضان است. فتاوای مربوط به اعمال این ماه(از منظر فقه اهل‏سنت)، آیات "رمضان"ی قرآن و ثواب قرائت قرآن در این ماه، روایت و احادیث ـ اهل‏سنت ـ درباره ماه مبارک رمضان ونیز بخش‏های اجتماعی مربوط به ماه مبارک مانند نحوه پختن غذا و افطاری، پیامک‏های تبریک و مانند آنها از بخش‏های مربوط به سایت رمضان الکریم است. طراحی این بخش بسیار ویژه بوده و تنوع رنگ و شاد بودن صفحه به جذابیت‏های آن افزوده است!

الحج و العمره:

همه آنچه یک مسلمان [سنی] از حج تمتع و عمره باید بداند در این سایت موجود است. عید قربان، محرمات حج، آیات و روایات مربوط به حج، مکروهات و مستحبات عمره و تمتع و بسیاری از دیگر اعمال مربوط به حج و عمره در بخش "احج و العمره" قابل دسترسی است.

تفسیر خواب(!):

سایت اسلام پورتال مکتوب، سایتی دارد به نام تفسیرخواب. کلمات مربوط به خواب را بر اساس حروف الفبا مرتب کرده‏اند و با ورود به آن می‏توانید از میان خیل عظیم خواب‏های احتمالی خودتان، آن را که از همه به خواب و رؤیای شما نزدیک‏تر است، انتخاب کنید!

اسماء الهی:

در این بخش بسیاری از اسماء الهی که در روایات آمده و همه اسماءی که در قرآن موجود است را به ترتیب همان آیه‏ای که اسماء الهی را یک به یک ذکر کرده است(سوره حشر آیه 23) آورده و همه را به طور کامل توضیح داده است.

قرآن کریم:

تجوید درست قرائت قرآن، ویدیوی قاریان مشهور عرب و بین‏الملل، تفاسیر مشهور اهل‏سنت و هر چیزی که درباره قرآن کریم یک مسلمان نیاز دارد را می‏توان در بخش قرآن کریم سایت اسلام پورتال مکتوب(یاهوی عربی) یافت.
شخصیت‏های جهان اسلام:

این بخش از مخرب‏ترین بخش‏های سایت اسلام نسبت به عقاید تشیع است. متأسفانه نام‏هایی در این قسمت آورده شده که از منفورترین شخصیت‏ها در طول تاریخ اسلام بوده‏اند! خالدبن ولید، محمدبن عبدالوهاب(مؤسس فرقه ضاله وهابیت با کمک و پشتیبانی انگلیس)، بن‏باز و … از جمله آنها هستند! بگذریم از اینکه با ورود به هر یک از این مدخل‏ها، از این همه ابراز ارادات و بزرگ‏نمایی در مورد این شخصیت‏های منفور و خبیث شگفت‏زده خواهید شد!

دعاها وذکرهای روزانه و موضوعی، آهنگ‏ها و موسیقی‏های اسلامی(تنظیم‏شده براساس نام آهنگ و آهنگ‏ساز) و وبلاگ‏های اسلامی نیز از دیگر بخش‏هایی هستند که به همراه ویدیوها و عکس‏های اسلامی، بخش‏های مالتی مدیا و عامه‏پسند این سایت را تشکیل می‏دهند.

با تمام این تفاصیل، باید اذعان کرد این حرکت گسترده و قوی وهابیون با همکاری لیبرال‏های عرب برای در دست گرفتن فضای سایبر می‏تواند ضربه بزرگی برای عقاید شیعی باشد. المکتوب زنگ خطر تخریب افکار و عقاید تشیع را به صدا درآورده و اگر مدیران فضای آی‏تی ایران فکری برای جایگزین کردن سایتی شیعی و انقلابی با این سایت و یا تقویت پایگاه‏های موجود نکنند، باید ـ با عرض تأسف ـ شاهد افزایش تمایلات سلفی‏گری میان کشورهای اسلامی و یا در حاشیه ماندن اعراب شیعه در جهان اسلام باشیم!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.